Department Name: Civil Engineering

Name Designation
Mr. Amit Dhawan Lecturer (Senior Scale)
Mrs. Manjari Ojha Lecturer
Mr. Mrigendra Singh Raghuvanshi HOD(Civil Engg.)
Mr. Surendra Singh Lecturer (Selection Grade-II)
Mr. Tarun Solanki Lecturer
Mr. Kameshwar Singh Nim Lecturer
Mr. Saurabh Sharma Guest Faculty
Mr. Prakash Singh Kushwah Guest Faculty

Department Name: Computer Science and Engineering

Name Designation
Mr. Mohan Dhurvey Lecturer (Senior Scale)
Dr. Saurabh Khare Lecturer (Senior Scale)
Mrs. Gunjan Khare Lecturer
Mr. Deepak Bhatnagar Lecturer
Ms. Anjali Dhakar Guest Faculty
Ms. Kirti Tomar Lecturer (Senior Scale)
Mrs. Richa Shukla Guest Faculty

Department Name: Electrical Engineering

Name Designation
Mr. Narendra Pratap Pateriya HOD (Elect Engg.)
Mr. Ramdew Rawat Lecturer (Senior Scale)
Dr. Seema Nirved Pandey Lecturer (Selection Grade-II)
Ms. Sarika Varshney Lecturer
Mr. Akash Garg Lecturer
Mr. Deepak Raj Dubey Lecturer (Senior Scale)
Mr. Suresh Chandra Katare Lecturer (Selection Grade-II)

Department Name: Hotel Management and Catering Technology

Name Designation
Mr. Hariom Kumar Singhal Guest Faculty
Mr. Pradeep Lahari Guest Faculty
Mr. Aditya Vishwakarma Guest Faculty
Mr. Varun Maheshwari Guest Faculty
Mr. Varun Shivhare Guest Faculty

Department Name: Information Technology

Name Designation
Ms. Geetu Dhawan Lecturer (Selection Grade-I)
Ms. Om Kumari Soni Lecturer (Senior Scale)
Mr. Shailendra Satyarthi HOD(Information Tech.)
Mr. Vivek Asati Lecturer (Senior Scale)
Mr. Devideen Ahirwar Guest Faculty
Ms. Rinki Baghel Guest Faculty

Department Name: Mechanical Engineering

Name Designation
Mr. Ajay Kumar Jain HOD (Mech. Engg.)
Mr. Dharmendra Mittal Lecturer (Selection Grade-II)
Mr. Mahender Arora Lecturer (Selection Grade-II)
Mr. Rajendra Goyal Lecturer (Selection Grade-II)
Mr. Rakesh Kumar Jain Lecturer (Selection Grade-II)
Mr. Yogendra Varshney Lecturer (Selection Grade-II)
Mr. Rajesh Kumar Singh Lodhi Workshop Supdt.
Ms. Sudipti Sharma Lecturer
Ms. Pooja Kaushal Lecturer

Department Name: Science and Humanities

Name Designation
Dr. Bindu Khare Lecturer (Selection Grade-II)
Mr. Madan Lal Bhargava Lecturer (Selection Grade-II)
Dr. Sarla Verma Lecturer (Selection Grade-II)
Mrs. Neelam Upadhyay Guest Faculty
Mrs. Madhurima Sharma Guest Faculty
Mr. Kuldeep Bhatt Guest Faculty
Ms. Manjula Shrivastava Guest Faculty
Ms. Vishakha Dubey Guest Faculty
Mrs Neelam Chawla Lecturer
Mr. Pradeep Singh Jadon Guest Faculty

Department Name: Textile Technology

Name Designation
Mr. Shashi Vikasit Principal
Mr. Alok Kumar Agrawal Lecturer (Selection Grade-II)
Mr. Ravi Mishra Training & Placement Officer
Mr. Vijay Yagik Guest Faculty
Mr. Sanjay Motwani Guest Faculty
Mr. Vishnu Soni Lecturer (Senior Scale)
Mr. Ravi Kumar Gaur Guest Faculty